Mikro vs String


Warning: Undefined array key "file" in /data03/virt69598/domeenid/www.greencell.ee/htdocs/wp-includes/media.php on line 1745
Mikroinverterlahendusega päikesejaama ehitus Kristiines, Tallinnas 2021

1. SUUREM TOOTLUS

Sõltumatute laborite testide põhjal on kindlaks tehtud, et mikroinverterlahendusega päikesejaam toodab rohkem elektrienergiat 5-25%, kui konkureerivad tehnoloogiad, näiteks stringinverterlahendus.

Mikroinverterid töötavad sõltumatult, mis tähendab seda, et iga päikesejaama paneel on ühendatud otse inverteriga, kus päikeseenergia alalisvool muundatakse vahelduvvooluks. Üks määrdunud, varjus või defektiga paneel ei mõjuta seetõttu teiste paneelide tööd. Teised paneelid töötavad täisvõimsusel.

Stringinverterjaamade päikesepaneelid on ühendatud jadamisi, ehk stringidesse ja kõik päikesepaneelid selles stringis töötavad sarnaselt stringi kõige nõrgemini töötava paneeli võimsusele.

On tehtud uuring, et kui stringinverterlahendusega päikesejaamal on üks paneel 9% varjus, siis terve varjusoleva paneeliga string võib kaotada, kuni 54% tootluses tänu ühele paneelile http://www.enerzytech.com/resources/articles/26-micro-inverter-the-game-changer

Tavaliselt on lamekatustele paigaldatud õhutustorud, ventilatsiooniseadmed jm, mis erinevatel kellaaegadel ja aastaaegadel võivad ikka mõnele päikesepaneelile varju tekitada. Mikroinverterjaamadel on nende mõju tootlusele minimaalne võrreldes stringinverterjaamadega. 

Tänu tehnoloogilisele erinevusele vajavad mikroinverterid töötamiseks päikesepaneelidelt väiksemat käivitusvoolu. Seetõttu alustavad mikroinverterlahendusega jaamad tööd hommikul varem ja lõpetavad õhtul hiljem, ning töötavad efektiivsemalt ka vähese valguse tingimustes.

Mikroinverterlahendusega päikesejaamal on iga paneel ühendatud otse maksimaalselt 4 meetri kaugusel asuva inverteriga. Seetõttu puuduvad pikad alalisvoolu kaablid, milles tekib erinevalt vahelduvvoolust elektrienergia  kadu.

2. TÖÖKINDLAM

Mikroinverterjaamad on töökindlamad, sest ühe paneeli rike ei mõjuta teiste paneelide tööd ja ühe mikroinverteri rike mõjutab vaid maksimaalselt nelja paneeli tööd. Stringinverterjaama puhul on ühe paneeli rikke puhul töövõimetu terve string, kus võib olla näiteks 20 paneeli ja inverteri rikke puhul seisab terve jaam (või pool suuremast 50 kW -100kW päikesejaamast).

Mikroinverterite garantii on reeglina pikem – 12 aastat, laiendatav 25 aastani. Stringinverterite puhul on alates üle 20 kW inverterite garantii vaid 5 aastat

Mikroinverteri rikke puhul on võimalik tootja esindajal võtta laost uus inverter kasvõi samal päeval ja see kiiresti vahetada. Samal ajal töötab jaam edasi, sest ühe mikroinverteri rike, nagu eelpool öeldud, katkestab vaid kuni kuue päikesepaneeli töö.

Stringjaamade puhul seisab terve päikesejaam, tavapäraselt saadetakse see ekspertiisi, kuna inverter on kallis ja oodatakse ära ekspertiisi tulemus.

Ja reeglina juhtuvad sellised rikked siis, kui stringinverterid töötavad võimsuse ülemisel piiril, ehk siis kõige tootlikumal ajal (suvel). Ja 1-2 kuud päikesejaama töö seisakut parima tootlikkusega ajal tähendab omaniku jaoks saamata jäänud raha.

3. OHUTUM

  • Mikroinverterlahendus on ohutum, kui teised tehnoloogiad.
    Mikroinverterlahenduse puhul on maksimaalne päikesepaneelist tulev alalisvoolu pinge kuni 50 V (väikepinge).
  • Stringinverterlahenduse puhul on katusel eluohtlik alalisvoolu kõrgepinge 600-1000 V, mis on risk katusel töötajale, paigaldajale, lisaks odavamatel stringinverteritel puudub kaitse sädeluse vastu, mis tähendab reaalset tuleohtlikkuse riski jne
  • USA-s kasutatakse koolide ja lasteaedade päikesejaamade ehitamisel peamiselt mikroinverterlahendust, kuna see lahendus vastab ka kõige karmimatele nõudmistele.

4. TASUVAM INVESTEERING

Tänu suuremale tootlikkusele ja töökindlusele ning pikemale garantiiajale on mikroinverterlahendusega päikesejaama investeering tasuvam.

5. ÜLEVAATLIKUM

 

Ülevaade Baltikumi suurima mikroinverterlahendusega päikesejaama tööst paneelide lõikes 2.juulil 2021 

Mikroinverterlahendusega tuleb tasuta kaasa tootja serveris asuv  monitooringsüsteem ja päikesejaama tööd saab jälgida üle interneti iga paneeli ja inverteri lõikes.

Monitooringsüsteem võimaldab eelnevalt programmeeritud ja kaardistatud inverterite plaani abil tuvastada eksimatult iga hälbega töötava päikesepaneeli ja inverteri ning objektile sõites vajalik komponent kaasa võtta see juba kohe kiirelt vahetada.

Mikroinverterlahendusega päikesejaama serverisse edastatav Info sisaldab ka lisaks kõigele muule inverteri töötemperatuuri ja pinget, iga päikesepaneeli pinget ja tootlust eraldi vabalt valitud ajal praegusel hetkel ja vabalt valitud ajal minevikus. Võrrelda päikesepaneele ja inverterid omavahel jne jne

6. VÄIKSEM HOOLDUSKULU

Seoses võimalusega jälgida mikroinvertelahendusega päikesejaama tööd nii detailselt, iga inverteri ja paneeli tasandil, pole vajadust saata tehnikuid kontrollima päikesejaama iga paneeli eraldi

Kui näiteks ühe 50 kW stringinverteriga päikesejaam ühel päeval näitab madalamat tootlust, tuleb saata tehnikud vea otsingule ja kontrollida selle päikesejaama kõik ca 150 päikesepaneeli ühekaupa üle. Mikroinverterlahendusega päikesejaama puhul piisab korraks arvutisse vaatamisest.

7. LIHTSALT LAIENDATAV

Mikroinverterjaam on hiljem lihtsalt laiendatav. Klient saab lisada päikesepaneele vastavalt vajadusele kasvõi ühekaupa.

8. HIND

Tänasel päeval suudavad kuni 100kW mikroinverterlahendusega päikesejaamad edukalt konkureerida stringinverterjaamadega, eriti, kui arvestada kõiki ülaltoodud plusse, mida stringinverterjaamadel pakkuda pole.